Ruszył już 8. Solanin Film Festiwal 2016!

17 sierpnia wystartował Solanin Film Festiwal – ogólnopolski festiwal filmów niezależnych w Nowej Soli.

Solanin Film Festiwal odbędzie się od 17 do 21 sierpnia w Nowosolskim Domu Kultury.

MOCNY konkurs filmowy

Do walki o statuetki Solanina stanie 35 filmów w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina OFFowego. Kino niezależne przeznaczone dla samouków, amatorskich grup filmowych, studentów oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy bez dotacji państwowych i wielkich budżetów.

Zobaczymy tutaj 17 produkcji. W kategorii kino OFFowe – przeznaczonej dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, PISFem bądź dużym wsparciem sponsorskim pojawi się aż 18 obrazów. Filmy konkursowe zostały wybrane spośród 248 produkcji nadesłanych przez polskich twórców.

Jurorzy i Goście festiwalu

W tym roku w jury zasiądą aktorzy Gabriela Muskała, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat, Kuba Czekaj – reżyser i scenarzysta, a także Michał Wiraszko – lider zespołu Muchy. Do zadań jury należy wybór najlepszych filmów festiwalu. Mocnego Solanina – nagrodę przyznawaną za mocne i bezkompromisowe kino, a w szczególności za odwagę, konsekwencję, determinację w tworzeniu autorskiego kina, odbierze Jan Jakub Kolski. Solanina odwiedzą również aktorzy Andrzej Grabowski i Wojciech Mecwaldowski.

Pokazy pozakonkursowe

Na 8. edycji Solanin Film Festiwal 2016 nie zabraknie filmów pozakonkursowych. W ramach retrospektywy laureata Mocnego Solanina pokażemy wybrane filmy Jana Jakuba Kolskiego – „Pogrzeb kartofla”, „Historia kina w Popielawach”, „Jasminum” oraz „Serce, serduszko”. Publiczność będzie miała okazja obejrzeć również jego krótkie metraże.

Filmy z udziałem jurorów i gości to znakomite polskie obrazy, nagradzane przez krytyków i docenione przez publiczność – „11 minut” reż. Jerzy Skolimowski,  „Baby Bump” reż. Kuba Czekaj, „Bokser” reż. Tomasz Blachnicki, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” reż. Janusz Majewski, „Moje córki krowy” reż. Kinga Dębska, „Pitbull: Nowe porządki” reż. Patryk Vega, „Zjednoczone stany miłości” reż. Tomasz Wasilewski.  Dodatkową filmową atrakcją będą niemieckie filmy z Cottbus FilmFestival oraz Neisse FilmFestival, czeskie z 3KINO w Pradzę oraz francuskojęzyczne z FrankoFilm, który odbywa się w Zielonej Górze.

Filmy w hołdzie

Oddając hołd Andrzejowi Kondratiukowi 8. Solanina otworzy "Hydrozagadka" - film z prawdziwym polskim superbohaterem "Asem". Natomiast po gali wręczenia nagród uczcimy pamięć Zdzisława Malczuka – fundatora statuetek Solanina pokazując film z jego udziałem „12. metrów 45. Centymetrów”, który został nagrodzony na 6. Solaninie.

Super Solanin: SKY Piastowskie

W tym roku przyznamy Super Solanina grupie SKY Piastowskie, bez której kino niezależne nie było by tak wartościowe. Z tej okazji w piątek zaplanowana jest NOC z filmami SKY Piastowskie. Najpierw widzowie zobaczą „Stan odmienny” (1993) - pierwszy pełnometrażowy film zielonogórskiej grupy. Obraz miał tylko jedną publiczną premierę, pokaz na Solaninie będzie retropremierą. Później w klubie Kaflowym pokażemy wideoklipy grupy. W sobotę zaprezentujemy dokument w reż. Michała Wiraszki i Grzegorza Lipca – „Powracająca fala”, gdzie twórcy skupiają się na bohaterach „Fali” Piotra Łazarkiewicza, ale pokazują ich dzisiejsze losy.

Imprezy towarzyszące

W trakcie festiwalu niezależni twórcy będą mogli wystawić swoje prace w Galerii Bezdomnej. W tym roku we władanie artystów oddana została jedna z hal Dozametu. Przy okazji wernisażu spektakl "GO" zaprezentuje nowosolski teatr 40 Terminus A Quo. Performance związany jest z 40-leciem istnienia grupy. Tradycyjnie już klubem festiwalowym zostaje Pub Kaflowy, w którym przewidziane zostały imprezy muzyczne.

Bilety na pojedyncze seanse kosztują 15 złotych, a karnety w cenie 65 złotych można rezerwować do 9 sierpnia na www.solanin-film.pl.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.08.16, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 8. Solanin Film Festiwal 2016
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia