„Niewygodna prawda”: Cate Blanchett i Robert Redford demaskują kłamstwa władzy

Już 22 kwietnia w kinach pojawi się jeden z najlepszych filmów opowiadających o dziennikarstwie śledczym – „Niewygodna prawda”.

Po dociekliwym „Spotlight” i spektakularnej „Dziewczynie z tatuażem”, nowy film przedstawia nadużycia władzy i wskazuje rolę mediów, które powinny stać na straży demokracji. „Dziennikarstwo śledcze jest czasochłonne i drogie – mówiła w wywiadzie dla „Press” (kwiecień 2016) Sacha Pfeiffer z „The Boston Globe”, którą w „Spotlight” zagrała Rachel AcAdams. – Mam nadzieję, że ten film („Spotlight”) przypomni i wydawcom, i redaktorom, że ze wszystkich rzeczy, które powinni próbować ochronić przed zagładą, właśnie dziennikarstwo śledcze jest najważniejsze. To w końcu fundamentalna funkcja dziennikarstwa: przypominać o odpowiedzialności wpływowych ludzi i wpływowych instytucji za swoje czyny”.

„Niewygodna prawda”, ze zdobywczynią Oscara Cate Blanchett („Blue Jasmine”, „Carol”) i Robertem Redfordem, który nie po raz pierwszy występuje w filmie demaskującym kłamstwa władzy („Wszyscy ludzie prezydenta”, „Trzy dni kondora”), to doskonały przykład kina, które broni podstaw demokracji i stojących za nią wartości. Cytowany wyżej branżowy miesięcznik „Press” wymienia „Niewygodną prawdę” w pierwszej dziesiątce najlepszych współczesnych filmów o dziennikarzach.

W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes (Blanchett) pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem (Redford) emituje przełomowy reportaż o wstrząsającej przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty, nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

„Niewygodna prawda” w wybranych kinach od 22 kwietnia!

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.04.16, autor: gaba)
Dział film
Tagi: „Niewygodna prawda”: Cate Blanchett i Robert Redford demaskują kłamstwa władzy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia