SpaceFest! 2015

4 i 5 grudnia 2015 statek kosmiczny SpaceFest! już po raz piąty wchodzi na orbitę. Wtedy to w Klubie Żak w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu, w ramach którego nadal konsekwentnie promowane są shoegaze, space-rock i wszelkie psychodeliczne odmiany muzyki alternatywnej. W zeszłym roku twarzą festiwalu był Snowid – mistyczna postać z lasu, a teraz nieformalnym patronem SpaceFestu! będzie jego nieodłączny kompan – DJ Grzyb leśny, czyli Katalizator Kosmicznej Mocy, która po raz kolejny zostanie uwolniona podczas wydarzenia.

Czeka nas spora dawka koncertowych atrakcji. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego dnia będzie legendarne The Telescopes – brytyjski zespół, który od ponad 20 lat z powodzeniem eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise, dreampop i psychodelię. Grupa reprezentowana przez słynną wytwórnię Creation Records ma na koncie trasy koncertowe u boku Spacemen 3, Primal Scream, The Jesus and Mary Chain, a supportowali ich m.in. Whipping Boy, Slowdive, Bleach, The Cranes czy Ride.

Headlinerem drugiego dnia festiwalu będzie fińska grupa Kairon; IRSE! Ich mgliste, kosmiczne brzmienie przywodzi na myśl progresywnego rocka lat 70. i alt-rock końcówki ubiegłego stulecia. Kiedy gitary nie wybrzmiewają akurat nastrojowo w konwencji shoegaze, publiczność zalewają wzburzone fale krautrocka. Potężnego brzmienia zespołu, ze szklistym wokalem i niesamowitymi aranżacjami, będzie można doświadczyć na żywo już 5 grudnia.

Zagrają również TAU – projekt Shauna Nunutzi z formacji Dead Skeletons znanej gdańskiej publiczności z 3. edycji SpaceFestu, będący kolażem transowych, hipnotyzujących krajobrazów dźwiękowych inspirowanych pieśniami indiańskich szamanów, Lights That Change – propozycja dla fanów eterycznego dreampopu i shoegazu'e, dźwięków 4AD i pięknych damskich wokali oraz DYN – garażowo-psychodeliczny, eksperymentalny duet lo-fi z Niemiec. W programie są też mocne pozycje z Polski: trójmiejską, altenatywną grupę Folder, która powraca na jeden koncert – specjalnie po to, aby podczas festiwalu SpaceFest! zagrać materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Red Lof” wydanej w 2009 roku. Oprócz „Ref Lof” będziemy mieli okazję usłyszeć utwory z pierwszej EPki „Inside”. Oczywiście na festiwalu nie zabraknie Snowida, który razem z DJ Grzybem wprowadzi nas w międzygwiezdny trans za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych.

Zaprezentowane zostaną dwie formacje wyróżnione w konkursie dla młodych zespołów: Zimowa – grupa z Wodzisławia Śląskiego, której muzyka to połączenie przybrudzonych gitar i melancholijnej elektroniki z nienachalnym i zmysłowym wokalem oraz Łotry z Krakowa grające brudnego, wyluzowanego, psychodelicznego rocka. Na deser DJ Dr. Switchoff zaserwuje eklektyczne sety DJ-skie z tym, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata, wykorzystując zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe.

Tradycyjnie już, część koncertową poprzedzą próby Pure Phase Ensemble – grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie – i inspirować się portowymi pejzażami tej gdańskiej dzielnicy. Nie zabraknie z pewnością ścian gitar i przesterów. Tym razem na czele PPE stanie australijski wokalista i gitarzysta Hugo Race, znany m.in. z zespołów The Bad Seeds i The True Spirit. Do składu grupy dołączą też muzycy zespołów Lord & The Liar, Ze Velocipedes, Daktari oraz C4030. Nie zabraknie również Karola Schwarz z Nasiono Records, którzy od samego początku dba o skoordynowanie i muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 5 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2016 roku. 

Program koncertów

4 grudnia 2015 | start 19:00

The Telescopes (UK)

Lights That Change (UK)

TAU (IRL/DE)

Folder gra “Red Lof” (PL)

Łotry (PL)

DJ Adam Czajkowski (PL)

DJ Dr.Switchoff (RU)

5 grudnia 2015 | start 19:00

Kairon; IRSE! (FI)

Pure Phase Ensemble with Hugo Race (AU/PL)

DYN (DE)

Zimowa (PL)

Snowid (PL)

DJ Adam Czajkowski (PL)

DJ Dr.Switchoff (RU)

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.spacefest.pl

Bilety do nabycia przez KupBilecik.pl, Soundrive Tickets oraz w kasie Klubu Żak

Bilety jednodniowe: 30-40zł / karnety: 50-70zł

Festiwal SpaceFest! został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy współpracy z CSW Łaźnia i Klubem Żak. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.11.15, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: SpaceFest! 2015
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia