3. edycja festiwalu MiastoMOVIE: Miasto z odzysku

Znany jest już program trzeciej edycji festiwalu MIASTOmovie, która odbędzie się między 16 a 19 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Tegoroczna edycja festiwalu przebiegnie pod hasłem Miasto z odzysku, zwracającym uwagę na nowe życie miast w kontekście społecznym, architektonicznym i przestrzennym. To spojrzenie na tych, którzy miasta ratują, gentryfikują, segregują, budują z nim więź – niekoniecznie poprzez kredyt mieszkaniowy na 30 lat. To walka o godne miejsce i warunki do życia, to poczucie odpowiedzialności i przynależności, oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To alternatywne pomysły na życie we współczesnych miastach.

Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów – w programie znajdzie się m.in. aż 5 pozycji pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Jedną z premier będzie dokument otwierający MIASTOmovie #3 – Speculation Nation w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Obraz, opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców, podejmuje kwestię niedokończonych miast widm i związanego z tym problemu mieszkalnictwa. Premierowym filmom towarzyszyć będą też często spotkania z ich twórcami: widzowie będą mogli porozmawiać m.in. z Robinem Humboldtem i Laurentią Genske, reżyserami niezwykle ciekawego Am Kölnberg, prezentującego osiedle-getto w niemieckiej Kolonii. Do Wrocławia przyjedzie również Markus Lenz, autor niemieckiej Ruiny opowiadającej o porzuconym wieżowcu w centrum Caracas, który z czasem przeobraził się w największy skłot na świecie.

Am Kölnberg i Ruina, to nie jedyne interesujące pozycje w programie wyprodukowane przez naszych zachodnich sąsiadów. Wśród niemieckich filmów podczas MIASTOmovie #3 warto również zwrócić uwagę na Mieszkanie w Berlinie Alice Agneskirchner (pokazujący proces powrotu młodego pokolenia Izraelitów do multikulturowych dzielnic Berlina) oraz Away From All Suns! w reżyserii Isy Willinger (poruszający temat zapomnianych reliktów rosyjskiego konstruktywizmu). Ten ostatni film – podobnie jak choćby La Comuna 9. Odzyskując miasto, premierowy obraz Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz – pokazywany będzie w nietypowych przestrzeniach, na co dzień niekojarzonych z projekcjami filmowymi.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.03.15, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 3. edycja festiwalu MiastoMOVIE Miasto z odzysku, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia