Już za tydzień w warszawskim kinie Praha rozpocznie się 20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, w trakcie którego odbędzie się również trzecia edycja Strefy Scenarzysty.
Impreza stanowi część wykładowo-warsztatową festiwalu, mającą na celu promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty oraz umożliwiającą profesjonalnym scenarzystom doskonalenie umiejętności.
7 kwietnia seminarium poprowadzi Lucy Scher, szefowa Script Factory w Londynie (godz. 12:00, Kino Praha, wstęp wolny). Mowa będzie o analizie i ocenie scenariusza oraz pracy ze scenarzystą w procesie developmentu. Na czym polega profesjonalna ocena scenariusza i jakie wnioski płyną z niej dla scenarzysty? Jak napisać rzeczowy i klarowny raport na temat scenariusza, jakie elementy powinien zawierać? Jaką wiedzą i doświadczeniem powinna dysponować osoba oceniająca scenariusz? itd. Zapraszamy wszystkich, którzy w swojej pracy mają do czynienia z analizą i oceną scenariuszy.
8 kwietnia z uczestnikami Strefy Scenarzysty spotka się gość specjalny 20. Wiosny Filmów, Gianfranco Rosi (godz. 12:00, Kino Praha, wstęp wolny). Reżyser filmu „Rzymska aureola” (oryg. "Sacro GRA"), który zwyciężył na ubiegłorocznym MFF w Wenecji, będzie mówił między innymi o swoich metodach pracy, procesie twórczym dokumentalisty i znaczeniu scenariusza w filmie dokumentalnym.
Oba spotkania odbędą się w języku angielskim.
W związku z obecnością laureata Złotego Lwa w Warszawie organizatorzy zaprosili twórców filmów dokumentalnych do wzięcia udziału w indywidualnych konsultacjach. Trójka filmowców (Filip Drzewiecki, Marcin Klinger i Bartłomiej Świderski) będzie miała okazję porozmawiać z Gianfranco Rosim na temat swoich projektów.
Druga część programu Strefy Scenarzysty, powstająca we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), to warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku uczestnicy nie tylko zapoznają się z podstawami wiedzy o konstrukcji scenariusza filmowego, ale będą mieli okazję spróbować własnych sił w pisaniu podstawowego elementu scenariusza, czyli sceny. Nauczyciele zdobędą nowe narzędzia przydatne w codziennej pracy metodycznej. Natomiast uczniowie będą rozwijali własny pomysł na krótki film.
20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów odbywa się w warszawskim kinie Praha od 6 do 13 kwietnia. Festiwal prezentuje polskiej publiczności filmy, które wcześniej zdobyły rozgłos na międzynarodowych festiwalach. Strefa Scenarzysty odbywa dzięki wsparciu Polskiego Instytutu sztuki Filmowej. Partnerem Strefy Scenarzysty jest Akademia Fotografii.
Szczegółowe informacje: www.wiosnafilmow.pl i facebook.com/strefascenarzysty.
Kontakt: strefa@ruchomeobrazy.pl
Biogramy:
Lucy Scher – dyrektor Script Factory w Londynie. Autorka książki “Reading Screenplays. How to Analyse and Evaluate Film Scripts”. Stworzyła pierwszy w Wielkiej Brytanii kurs analizowania i developmentu scenariuszy, który przez dziesięć lat prowadzony był w Script Factory, a następnie stał się podstawą kursu dyplomowego w National Film and Television School w Londynie. „Diploma in Script Development” to pierwszy kierunek akademicki tego typu na świecie. Lucy Scher pracowała nad developmentem wielu scenariuszy filmów krótkich i pełnometrażowych, fabularnych i dokumentalnych. Scenarzyści, z którymi współpracowała to m.in. Paul Fraser, Lana Citron, Sean Hughes, Ash Ditta, Justin Kerrigan, Nick Broomfield, Gavin Hood, Richard Jobson, Michael Walker. Opracowywała i prowadziła także kursy dla wielu film producenckich w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.
Gianfranco Rosi urodził się w Asmarze w Erytrei. Mieszkał w Rzymie i Istambule. W wieku 20 lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie ukończył New York University Film School. Jako absolwent nowojorskiej uczelni wybrał się w podróż do Indii, gdzie wyprodukował i wyreżyserował swój średniometrażowy debiut. Nakręcony w Azji dokument „Boatman” był nagradzany na rozmaitych międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. na Sundance, w Locarno i Toronto). W 2008 roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy dokument „Below Sea Level”. Film nakręcony w kalifornijskim Slab City również został doceniony na wielu prestiżowych festiwalach. Uznano go m.in. za najlepszy film w weneckiej sekcji Orizzonti i w 2009 roku nominowano do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Dokument. Rok później Rosi zrealizował sensacyjny dokument „Pokój 164. Spowiedź mordercy” – filmowy wywiad z mordercą pracującym dla meksykańskiego kartelu narkotykowego. Na MFF w Wenecji dokument został uhonorowany prestiżową Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Obecnie Rosi kręci też spoty reklamowe, jako freelancer pracuje w roli operatora na rozmaitych planach filmowych i daje gościnne wykłady na uczelniach filmowych (m.in. NYU Film School, SUPSI w Szwajcarii i HEAD w Genewie).
http://www.wiosnafilmow.pl
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |