Do 30 czerwca można zgłaszać filmy na międzynarodowy Se-ma-for Film Festiwal, organizowany pod logo jednego z najstarszych studiów animacji w Polsce. Festiwal jest pierwszym w Europie i jednym z kilku na świecie wydarzeń poświęconych przestrzennym technikom animacji, czyli animacji stop motion. Rok 2014 to jego piąta edycja, która odbędzie w Łodzi w dniach od 15 do 19 października.
W ramach Festiwalu odbędą się dwa konkursy – Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Film Animowany Wykonany w Technikach Poklatkowych oraz Konkurs Polski na Najlepszy Film Animowany Zrealizowany w Warunkach Profesjonalnych, uwzględniający filmy w dowolnych technikach animacji. Twórcy z Polski oraz polscy koproducenci mogą zgłaszać swoje filmy w obydwu kategoriach. Termin zgłaszania filmów upływa 30 czerwca.
Co roku na festiwalowe konkursy trafiają filmy z kilkudziesięciu krajów świata. Nagradzane są w kilku kategoriach – m.in. dla Najlepszego Filmu Profesjonalnego, Studenckiego czy Najlepszego Filmu dla Dzieci. Od roku 2013 swoją własną nagrodę przyznaje również Jury Dziecięce. Nagrodą w konkursach jest statuetka Małego Piotrusia, wzorowana na nagrodzonej Oscarem animacji Piotruś i Wilk, wyprodukowanej w łódzkim studiu.
Poza pokazami konkursowymi, na program festiwalowy składa się szereg pokazów specjalnych, tematycznych setów, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji. Poprzednia edycja festiwalu to ponad 250 filmów z całego świata oraz tacy goście jak Anthony Christov – dyrektor artystyczny kultowego Pixara czy Jens Jonathan Gulliksen i Tim Allen – animatorzy Tima Burtona.
Pierwsza edycja Se-ma-for Film Festivalu miała miejsce w roku 2010, w stulecie przełomowego eksperymentu Władysława Starewicza, w wyniku którego powstała animacja lalkowa. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Filmowa Se-ma-for, powołana przy łódzkim studiu animacji. Poza Festiwalem, Fundacja prowadzi liczne aktywności mające na celu popularyzację sztuki animacji poklatkowej – m.in. prowadzi Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi oraz wspiera młodych twórców w produkcji debiutów oraz drugich filmów.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |