Filmowa podróż. Projekt "Czeski sen"

W ostatnich latach ukonstytuował się mit Republiki Czeskiej jako krainy nieco bajkowej, zamieszkałej przez ludzi prostych, poszukujących szczęścia oraz borykających się z problemami codzienności w sposób banalny i heroiczny zarazem. Uniwersalizm tematów, prowincjonalna perspektywa oraz magia wydobywająca się z przeżywania codziennych, prozaicznych rytuałów oczarowały polskich odbiorców.

Jednak czeski sen ma też drugą stronę, mniej znaną, nie tak oczywistą, spowitą mrokiem i atmosferą sennego koszmaru. Obok budzących sympatię bohaterów powieści Hrabala, istnieją postaci dręczone przez pragnienie szaleństwa, kompulsywnych podróży lub dobrowolnego wygnania. Czeski sen to narracje bez happy endu, pełne duchowych mdłości, ogarnięte grozą i zdumieniem, somnambuliczne wędrówki przez krainę nierealnego..

Czeski sen zaprowadzi w dniach od 3 do 8 grudnia widzów do krainy surrealizmu i marzenia sennego. Przez sześć dni na gości czekać będą projekcje filmów, spotkania i wykłady oraz Instalacja Teatralna. Projekt zainicjuje intermedialne show grupy Schwarzprior (CZ), których performance  wzbogacony zostanie o autorską oprawę wizualną.

Gościem specjalnym będzie Mariusz Surosz – filozof, historyk i publicysta, autor bestselleru „Pepiki”, na stałe mieszkający w Pradze. Weźmie on udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Piotra Zdybała z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

W kawiarni Pauza In Garden od 6 - 8. XII zostanie udostępniony jeden z komputerów Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wraz ze skompletowaną wideoteką czeskich filmów. Goście, którym nie wystarczą główne projekcje, będą mieli okazję indywidualnie oglądać filmy przy pysznej kawie. Dodatkową atrakcją będzie obecność typowo czeskiej kuchni serwowanej w tych dniach w kawiarni.


Lokalizacja: Kino Pauza, Pauza in Garden, Klub Studencki Żaczek
 

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.11.2013, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Projekt, Czeski sen
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasabian
2
Sienna Spiro
3
The Rolling Stones
4
Suki Waterhouse
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Bring Me The Horizon
7
Tarja
8
Muse
9
The Pretty Reckless
10
Absolutely
1
Olivia Wilde
2
Quentin Dupieux
3
Christopher Nolan
4
Bart Schrijver
5
Sang-il Lee
6
Riccardo Milani
7
Craig Gillespie
8
Yann Gozlan
9
Ben Gregor
10
Mike Marzuk
1
Amity Gaige
2
Helene Flood
3
Ishan Shivanand
4
Katarzyna Kucewicz, Agata Loewe-Kurilla
5
Anna Klejzerowicz
6
Dorota Ponińska
7
Kinga Wójcik
8
Mieczysław Gorzka
9
Sheridan Mia
10
Nicholas Sparks
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia