Muzyka Świata - JOÃO de SOUSA & FADO POLACO

W Dniu Matki - 26 maja odwiedzi nasz kraj João de Sousa. Artysta wystąpi w klubie Absurd 228 w Warszawie.

João de Sousa pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco.
Na płycie znajdują się pieśni, które w Portugalii są absolutnymi standardami muzyki Fado (Fado Meia-Noite, Fado Menor do Porto i Fado Menor) i bardziej nowoczesne Fado (Vida tão estranha, O Cacilheiro), utwory wielkiego piosenkarza José Afonso i własne kompozycje João de Sousa.

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii, skąd wyjechał najpierw do Barcelony, potem do Londynu aby w końcu osiąść we Wrocławiu. Już jako dziecko odkrył swój talent muzyczny a z pierwszym koncertem wystąpił jako czternastolatek. Jest wokalistą, piosenkarzem, tekściarzem i gitarzystą, laureatem kilku konkursów muzycznych w Portugalii, autorem muzyki filmowej i teatralnej.

João de Sousa wydał dwie płyty: z projektem Pensão Listopad (portugalski i polski folk łączący się z jazzem) i formacją João gdzie flirtuje z muzyką pop, zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicje muzyczne. Głos Portugalczyka znany jest również z projektu Ariel Ramirez Tango i współpracy z Mikromusic i Smolikiem.

Na żywo wokalista inicjuje bliski kontakt z publicznością dzięki czemu podczas koncertów tworzy się niepowtarzalna i poruszająca energia. João de Sousa opowiada po polsku swoje Fado a publiczność ma wrażenie, że znajduje się w klimatycznej tawernie, gdzieś pośród wąskich uliczek Lizbony.

Śpiewając João de Sousa tworzy opowieści o swoim ‘saudade’, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia, i śmierci. Jego aksamitny i mocny głos wyraża nieodzowną życiową pasję a dzięki bogatej skali wyrazu wywołuje wzruszenie i melancholię, uwodzi świeżością, młodością, oryginalnością…

Pozostały skład zespołu:
Marcin Spera – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu jazzowego. Współpracował z osobistościami polskiej sceny jazzowej i wybitnymi muzykami zagranicznymi. Koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Rumunii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.

Martin Złotnicki – student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego. Pasjonuje go przede wszystkim kameralistyka, która umożliwia tworzenie wyjątkowej przestrzeni. To w niej realizuje swoje artystyczne wizje.

Ireneusz Folusz – To jeden z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra na cajon – tradycyjnym hiszpańskim instrumencie. Swoje umiejętności doskonalił na kursach prowadzonych przez najwybitniejszych hiszpańskich artystów, z którymi wielokrotnie współpracował.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.05.2013, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Muzyka Świata , JOÃO de SOUSA & FADO POLACO
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
2
Bring Me The Horizon
3
Tarja
4
Muse
5
Suki Waterhouse
6
Kasabian
7
Sienna Spiro
8
The Rolling Stones
9
The Pretty Reckless
10
Absolutely
1
Christopher Nolan
2
Quentin Dupieux
3
Bart Schrijver
4
Olivia Wilde
5
Sang-il Lee
6
Riccardo Milani
7
Craig Gillespie
8
Yann Gozlan
9
Mike Marzuk
10
Gang Zhang
1
Ishan Shivanand
2
Amity Gaige
3
Kinga Wójcik
4
Katarzyna Kucewicz, Agata Loewe-Kurilla
5
Dorota Ponińska
6
Anna Klejzerowicz
7
Nicholas Sparks
8
Mieczysław Gorzka
9
Sheridan Mia
10
Katarzyna Bonda
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia