Polacy nagrodzeni w Cannes!

Bartosz Konopka oraz Przemysław Nowakowski zostali laureatami Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz "Niemy". Nagroda została wręczona 22 maja br. podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W siódmej edycji programu wzięło udział 12 projektów z ośmiu krajów.

„Nagroda przyznana jest niezwykle oryginalnemu scenariuszowi, który w średniowiecznym anturażu konfrontuje tematy duchowości, lojalności i struktury rodziny, opowiadając o fascynującym i prowokującym do myślenia osobistym konflikcie, ustawionym w kontekście konfrontacji pomiędzy wczesnym chrześcijaństwem i pogaństwem Rada artystyczna jest pewna, że mocny, dramatyczny potencjał tej wciągającej historii zaowocuje filmem doskonałej jakości z międzynarodową publicznością”- napisano w uzasadnieniu.

Bartosz Konopka jest absolwentem reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego dokument "Królik po berlińsku" w 2010 r. został nominowany do Oscara. Jego pierwszy film pełnometrażowy "Lęk wysokości" dobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przemysław Nowakowski pracował m.in. przy scenariuszu "Egoistów" Mariusza Trelińskiego, "Ono" Małgorzaty Szumowskiej i "Boiska bezdomnych" Katarzyny Adamik.

Program ScripTeast skierowany jest do doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Jego celem jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, dostosowanie jego przekazu do międzynarodowego odbiorcy oraz zwiększenie marketingowego potencjału. To także szansa na kontakt z najlepszymi filmowcami i światowym kinem oraz możliwość poznania funkcjonowania branży na festiwalach w Cannes i Berlinie.

Program jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Programu Unii Europejskiej Media, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową.

info. http://www.mkidn.gov.pl/

 

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.05.13, autor: inga)
Dział film
Tagi: Niemy, Bartosz Konopka, Przemysław Nowakowski , Nagroda ScripTeast
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bring Me The Horizon
2
Bryan Ferry
3
Crown Lands
4
At the Gates
5
Arlo Parks
6
Black Label Society
7
Archive
8
Gorillaz
9
Avatar
10
Balu Brigada
1
Kleber Mendonça Filho
2
Giorgos Georgopoulos
3
Sang-il Lee
4
Rafał Reyman Głombiowski
5
Sarah Miro Fischer
6
David Borenstein, Pavel Talankin
7
Maggie Gyllenhaal
8
Jan Komasa
9
Joachim Trier
10
Gan Bi
1
Stephen King
2
Biljana Savic-Lundell
3
Agata Kunderman
4
Ashley Winstead
5
Hisham Matar
6
Krystyna Mirek
7
Maciej Siembieda
8
Elena Ferrante
9
Marta Kisiel
10
Wojciech Burdelak
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Krzysztof Pastor
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia