Wystawa okładek płyt winylowych Stanisława Zagórskiego i Rosława Szaybo w warszawskiej Kordegardzie

W dniach 2-15 maja 2013 roku w Galerii Kordegarda będzie miała miejsce wystawa ponad 50 okładek płyt winylowych. Ich autorami są dwaj przyjaciele, którzy poznali się w latach 50. podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski byli przedstawicielami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Wspólnie projektowali prace i wspólnie zdobywali nagrody (m.in. w 1960 r. otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie ogólnopolskim na plakat "1000 lat Państwa Polskiego").

W związku z tym, że Stanisław Zagórski na początku lat 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i nie utrzymywał kontaktów z krajem stał się w Polsce artystą zapomnianym. Natomiast w Ameryce jego kariera rozkwitła na skalę światową. Pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek oraz wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 roku nawiązał w Nowym Jorku współpracę z Atlantic Records i Columbia Records. Przez następne 30 lat Zagórski projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej (Aretha Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Cream, Cher) i jazzowych (Miles Davis, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cobham, Charles Lloyd, Michał Urbaniak).

Rosław Szaybo jest uznanym w Polsce artystą. Sławę zdobył jako autor setek plakatów, obwolut książkowych oraz okładek płyt. Na początku lat 60. zainicjował serię Polish Jazz (jest pomysłodawcą nazwy oraz jest autorem okładek do pierwszych sześciu albumów), która rozsławiła polski jazz na świecie. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott the Hoople, Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel oraz wiele obwolut z nagraniami muzyki klasycznej.

6 maja o godzinie 18:00 będzie miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy oraz odbędzie się panel dyskusyjny. Kuratorem wystawy jest dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz.

Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.05.13, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: wystawa, winyl
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Joseph Kosinski
5
Dani de la Orden
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Blandine Lenoir
8
David Marqués
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Rachel Hawkins
2
Juan Gómez-Jurado
3
Thomas Orchowski
4
Anya Niewierra
5
Marcin Mortka
6
Isabel Allende
7
Keigo Higashino
8
Fernanda Trías
9
Uketsu
10
Eric-Emmanuel Schmitt
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia