Seksualnie napięty "Zostań ze mną"

26 października odbędzie się polska premiera "Zostań ze mną" – filmu Iry Sachsa nagrodzonego Wielką Nagrodą Jury w Sundance.

Zostań ze mną to pełna emocji i seksualnego napięcia opowieść o zmaganiach dwóch mieszkańców Nowego Jorku z miłością, przyjaźnią i uzależnieniem.

Nowojorskie środowisko artystyczne w latach 80. Twórca filmów dokumentalnych Erik (znany z Braterstwa, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Thure Lindhardt) i prawnik Paul (Zachary Booth, znany z prezentowanego w zeszłym roku w Wenecji Czarnego konia) umawiają się na przygodne spotkanie, z którego rodzi się prawdziwe uczucie. Na początku wszystko układa się świetnie, powoli jednak pojawiają się pierwsze rysy. W ich prawie dziesięcioletnim związku pełnym wzlotów, upadków i toksycznych relacji, Erik próbuje określać własne granice i walczyć o swoją godność, by pozostać w zgodzie ze sobą.

Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Sundance (oficjalna selekcja). Na tegorocznym Berlinale film zdobył nagrodę Teddy. Reżyser i autor scenariusza Ira Sachs jest jednym z najwyżej cenionych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Nie ukrywa, że fabuła filmu w dużej mierze oparta została na jego własnych przeżyciach.

Autorem znakomitych zdjęć – zmysłowych, bazujących na ciepłym, intymnym oświetleniu – jest nominowany do Oscara Thimios Bakatakis, operator słynnych greckich filmów Kieł i Attenberg.

Ira Sachs jest nowojorskim scenarzystą i reżyserem. Jest autorem takich filmów jak: Życie małżeńskie (2007), The Delta (1997) i Forty Shades of Blue – wyróżniony Główną Nagrodą Jury Festiwalu Filmowego Sundance w 2005 roku. Jego poprzednie dzieło Last Address – film krótkometrażowy upamiętniający grupę nowojorskich artystów zmarłych na AIDS, został włączony do kolekcji stałych Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). Był także prezentowany na Biennale w Wenecji w 2011 r. Sachs wykłada na wydziale filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego i należy do kolonii artystycznych MacDowell Colony oraz Yaddo.

Zostań ze mną (Keep the lights on)
Scenariusz i reżyseria: Ira Sachs
Obsada: Thure Lindhardt, Zachary Booth, Julianne Nicholson
W kinach od 26 października 2012 r.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.09.12, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Zostań ze mną,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Balu Brigada
2
Sophie Ellis Bextor
3
David Gilmour
4
Of Mice & Men
5
Avatar
6
White Lies
7
Bob Dylan
8
Bioscope
9
Robert Plant
10
Dropkick Murphys
1
Lynne Ramsay
2
Bálint Dániel Sós
3
Margherita Ferri
4
Agnieszka Holland
5
Sebastian Juszczyk
6
Dan Trachtenberg
7
Wojciech Smarzowski
8
Paweł Podolski
9
Radu Jude
10
Michał Kwieciński
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia