Film "Zdjęcie" w reżyserii Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita podczas zakończonej 3 września 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.
Zdjęcie zostało pokazane na festiwalu w Montrealu w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. Obraz Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita. Najlepszym filmem w tej sekcji okazał się debiut Casadentro w reżyserii Joanny Lombardi z Peru. Brązowego Zenita otrzymała nowerska produkcja Into the dark w reżyserii Thomasa Wangsmo.
Do tegorocznej edycji MFF w Montrealu zakwalifikowało się ponad 430 filmów z 80 krajów. Oprócz Zdjęcia Macieja Adamka, znalazły się wśród nich również dwie inne polskie produkcje: Obława Marcina Krzyształowicza (Konkurs Główny) i etiuda studencka Jestem OK Tushara Prakasha (sekcja Focus on World Cinema).
Zdjęcie opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Film jest również opowieścią o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią. Reżyserem i autorem scenariusza jest Maciej Adamek. Scenariusz filmu Zdjęcie wygrał w 2006 roku polską edycję konkursu Hartley-Merrill (obecnie Script Pro) i zajął również III miejsce w światowym finale tego konkursu.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.
"Zdjęcie"
Scenariusz i reżyseria: Maciej Adamek
Zdjęcia: Tomasz Michałowski
Obsada: Maciej Łagodziński, Karolina Gorczyca, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska, Władysław Kowalski.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |