Jak daleko odpłynął ten okręt? - 80. rocznica powstania Teatru Rapsodycznego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 21 lutego o godz. 19:00 na obchody 80. rocznicy powstania Teatru Rapsodycznego.  Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

Spotkanie będzie poświęcone myśli i praktyce teatralnej Mieczysława Kotlarczyka. Kotlarczyk w 1942, rok po założeniu Teatru Rapsodycznego, w swym manifeście „Teatr Nasz” pisał, że „naczelnym i najistotniejszym rysem [całej naszej] działalności jest kult Słowa, żywego i czystego, (…) absolutnie niezależnego od konwencjonalnych akcesoriów teatru tradycjonalistycznego. Jest to teatr bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek. Teatr bardziej za to skupiony, bardziej uduchowiony, bardziej wnętrza”. Wpływ i siła tej idei kształtowała przez lata nie tylko scenę Teatru Rapsodycznego, prowadzoną przez jego twórcę, ale także wierny mu od początku zespół aktorski. Wyzwoliła szereg aktywności  i zjawisk, wykraczających często poza teren aktorstwa i teatru zawodowego.

Spotkanie - które odbędzie się 21 lutego o godz. 19:00 - będzie okazją do rozmowy o tych właśnie działaniach, które pozostały dostępne współczesnej publiczności, a które są spowinowacone z doktryną rapsodyczną Mieczysława Kotlarczyka.

Rozmowę z udziałem dr hab. Józefy Jamróz-Zając – prof. Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, aktorki i reżyserki teatralnej oraz Barbary Michałowskiej-Rozhin – wieloletniej wykładowczyni Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i  logopedki artystycznej poprowadzi dr hab. Katarzyna Flader-Rzeszowska, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, teatralożka, autorka książki „Promieniowanie rapsodyzmu” (Wyd. UKSW, Warszawa 2008).

Drugą część spotkania stanowić będą prezentacje głosowych interpretacji literatury w wykonaniu uczestniczek dyskusji oraz zaproszonych gości i gościń.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.02.22, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Ceti
2
Vedder Eddie
3
Eilish Billie
4
V/A
5
Czesław Śpiewa
6
Happysad
7
Norah Jones
8
Madelkeine Peyroux
9
10
Brodka
1
Ildiko Enyedi
2
Pedro Almodovar
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Jim Jarmusch
10
Wojciech Kasperski
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia