Październikowe projekcje w cyklu Alain Delon w Kinie Iluzjon w Warszawie

18 sierpnia 2024 zmarł Alain Delon – aktor ikoniczny, którego kreacje artystyczne na zawsze zapisały się w historii kina.

By upamiętnić tę wybitną postać, pokażemy w Iluzjonie filmy z udziałem artysty.

Prezentujemy październikowe projekcje w cyklu:
"Klan Sycylijczyków", reż. Henri Verneuil, Francja, Włochy 1969, 122 min.
5 października 16:00 | 19 października 16:30

"Trzy kroki w szaleństwo", reż. Louis Malle, Federico Fellini, Roger Vadim, Francja, Włochy 1968, 121 min.
6 października 15:00 | 28 października 18:00

"Rocco i jego bracia", reż. Luchino Visconti, Włochy, Francja 1960, 175 min.
6, 26, 31 października 19:30

"Flic Story", reż. Jacques Deray, Francja, Włochy 1975, 107 min.
10 października 18:00 | 20 października 15:30

"Dwaj ludzie z miasta", reż. José Giovanni, Francja, Włochy 1973, 97 min.
12, 21 października 18:00

"Miłość Swanna", reż. Volker Schlöndorff . Francja, RFN 1983, 110 min.
31 października 20:30
____________________________________________________

"Klan Sycylijczyków", reż. Henri Verneuil, Francja, Włochy 1969, 122 min.
Rodzina Malanese jest jedną z najgroźniejszych Włoskich rodzin mafijnych, powszechnie znaną jako Klan Sycylijczyków. Jeden ze skoków wymaga najpierw uwolnienia ich człowieka od zadań specjalnych z pilnie strzeżonego więzienia. Nadarza się ku temu okazja, gdy więzień jest przewożony z jednego oddziału do drugiego. Komisarz Le Goff rozpoczyna pościg za przestępcą, odkrywając konotacje i wpadając na trop mafijnej szajki.
Przez wielu określany jako najbardziej „amerykański wśród francuskich reżyserów”, Henri Verneuil, twórca skupiający się na kinie akcji, był, obok Jean-Pierre Melville’a, kluczowym francuskim reżyserem kina gatunków. W filmie zobaczymy trzy wielkie gwiazdy francuskiego kina, każdy w doskonale dopasowanej roli: Jean Gabin jako mafijny nestor, Alain Delon w roli zimnokrwistego, niemal flegmatycznego zabójcy przywodzącego na myśl jego rolę w „Samuraju” oraz Lino Ventura grający policjanta, który trzymając się jedynie własnych zasad zrobi wszystko by dopaść przestępców.
Zdjęcia naczelnego operatora francuskiej Nowej Fali Henri Decaë oraz muzyka Ennio Morricone, stylistycznie łącząca kino gangsterskie z westernem, dopełniają dzieła.

"Trzy kroki w szaleństwo", reż. Louis Malle, Federico Fellini, Roger Vadim, Francja, Włochy 1968, 121 min.
Film został oparty na trzech nowelach Edgara Allana Poe. Bohaterem dzieła Malle’a jest człowiek, któremu w dzieciństwie ukazał się jego sobowtór, zapowiadając, że będzie się pojawiał w jego życiu w chwilach popełniania podłości. Nowela Vadima to opowieść o namiętnościach zrodzonych z zazdrości i o zemście z zaświatów. Zdecydowanie najlepsze opinie z całej trójki zebrał Federico Fellini, mimo że jego adaptacja znacznie odbiega od literackiego pierwowzoru. Opowieść włoskiego reżysera obraca się wokół postaci angielskiego aktora, który przybywa do Rzymu, by zagrać główną rolę w „katolickim westernie”.

"Rocco i jego bracia", reż. Luchino Visconti, Włochy, Francja 1960, 175 min.
Film ukazuje życie włoskiej rodziny (matki i jej czterech synów), która przeprowadza się z ubogiej Sycylii do tętniącego życiem Mediolanu, gdzie mieszka już piąty z braci – Vincenzo. W nowych warunkach, wśród obcych ludzi i panujących tam odmiennych zwyczajów, próbują ułożyć sobie życie na nowo. Główny wątek koncentruje się wokół dwóch braci: tytułowy Rocco jest odpowiedzialny, rozważny i marzy o szczęściu, natomiast Simone to pozbawiony skrupułów ryzykant ściągający na siebie i rodzinę wciąż nowe kłopoty.
Film, odznaczający się głębią analizy psychologicznej, przedstawia burzliwe losy rodziny Parondi na tle sytuacji społecznej Włoch lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to nastąpił proces masowej migracji ze słabo uprzemysłowionego południa do rozwiniętej gospodarczo północy kraju. Reżyser ukazał dramat ludzi zmuszonych przystosować się do nowych warunków, a także często towarzyszący temu rozpad tradycyjnych więzi rodzinnych.
Film zdobył Nagrodę Specjalną i Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji.

"Dwaj ludzie z miasta", reż. José Giovanni, Francja, Włochy 1973, 97 min.
Bohaterem filmu jest przestępca, który po latach więzienia wychodzi na wolność z wewnętrznym postanowieniem, że nigdy nie wróci do świata, w którym tak wiele wycierpiał. W podtrzymaniu tej decyzji pomaga mu były policjant, który rozumie problemy bohatera i niejednokrotnie uchronił swoich podopiecznych przed powrotem na złą drogę. Jednak zerwanie z przeszłością nie jest proste.
Znakomity, świetnie zagrany film gangsterski umiejętnie wiąże wartką akcję z problematyką społeczną. Krytycy nie tylko chwalili gatunkowe walory „Dwóch ludzi z miasta”, ale też wskazywali na podobieństwo do „Nędzników” Victora Hugo.

"Miłość Swanna", reż. Volker Schlöndorff . Francja, RFN 1983, 110 min.
"Miłość Swanna" jest adaptacją jednej z części powieści "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta, uznawanej za tzw. literaturę „nieprzekładalną” na język filmu. Jej bohater – koneser sztuki, esteta, dandys i światowiec ogarnięty jest obsesyjną miłością do pięknej kurtyzany Odety. Film obrazuje dramat chorobliwej namiętności bohatera, rozgrywający się na tle życia i obyczajów wyższych sfer końca XIX w., pomijając ważny w dziele Prousta motyw tytułowego „poszukiwania czasu”.

Zapraszamy!

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.10.24, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Alain Delon, październikowe projekcje w cyklu, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia