Guy Corneau
Nieobecny ojciec, zagubiony syn. Od zranienia do rozmowy.

O relacji na linii ojciec-syn.

Coraz więcej par rozstaje się, nawet po wielu latach wspólnego życia i nawet wtedy, gdy na świecie pojawiły się już dzieci. Coraz częściej kobiety samotnie wychowują potomstwo, bo nadal niewielu ojców przyznawane jest prawo do opieki nad nimi. Czy współczesną cywilizację można nazwać „cywilizacją bez ojców”? Jakie skutki przynosi całkowite porzucenie rodziny przez głowę rodziny i zerwanie wszelkich kontaktów? A co z ojcami, którzy są obecni w życiu dzieci na niby, czyli z tymi, którzy nie mają czasu, albo energii na zaangażowanie się w rolę ojca? Na te, ale i wiele innych pytań, odpowiedzi szukał kanadyjski psychoanalityk – Guy Corneau. Odpowiedzi, ale wszelkiego rodzaju wnioski, zebrał w książce pt. „Nieobecny ojciec, zagubiony syn”, która została wydana w 1989 roku. Publikacja doczekała się również polskiego tłumaczenia i trafiła w tym roku do naszych księgarni.

Tytułowy „nieobecny ojciec” to nie tylko ojciec, który całkowicie zerwał kontakt ze swoją rodziną. Stwierdzenie to określa również mężczyznę, który nie uczestniczy w pełni w wychowaniu swojego dziecka. Brak czasu, zmęczenie – wymówek może być bardzo dużo. To właśnie one prowadzą do jednego – ograniczenia uwagi poświęcanej potomstwu. Skutki tego często są widoczne dopiero po wielu latach, a nawet w dorosłym życiu. Pustka, jaka powstaje w chłopcach, którym ojcowie poświęcali za mało czasu, jest niewyobrażalna. Bardzo ciężko jest ją zapełnić i poradzić sobie z nią samemu, bowiem niejednokrotnie jest przyczyną problemów z wyrażaniem i kontrolowaniem emocji, lękiem przed bliskością, a nawet skłonnościami depresyjnymi.

Autor w swoich rozważaniach skupia się na relacji ojciec-syn oraz analizuje różne rodzaje nieobecności ojcowskiej. Guy Corneau wykorzystał własne doświadczenia, bowiem był wychowywany tylko przez matkę. Poza tym, książka ta jest oparta na historiach osób, które spotykał na terapii indywidualnej, jak również grupach dyskusyjnych, jakie prowadził. Jako psychoanalityk, autor pomógł wielu mężczyznom w zbudowaniu własnej tożsamości, jak również w przygotowaniu się do roli ojca. „Nieobecny ojciec, zagubiony syn” nie jest w żadnym stopniu publikacją oceniającą kogokolwiek. Nie zostali w niej potępieni ojcowie, którzy porzucili rodziny, ani matki, które nie były w stanie dać pełnego wsparcia psychicznego swoim synom. Autor powołuje się na konkretne przykłady, które opisuje z psychologicznego punktu widzenia. 

Jakie korzyści płyną z zapoznania się z tą książką? W przypadku mężczyzn: na pewno łatwiej będzie im poznać siebie samych. Natomiast dla nas, kobiet, po zapoznaniu się z nią, prostsze będzie zrozumienie przeciwnej płci. W publikacji tej omówione zostały różne typy męskiej osobowości, od „bohatera” po „wiecznego nastolatka”. Książkę mogę polecić absolutnie każdemu, kto chociaż odrobinę jest zainteresowany relacjami rodzinnymi i psychoanalizą.

Joanna Ulanowicz
(joanna.ulanowicz@irka.com.pl)

Guy Corneau, Nieobecny ojciec, zagubiony syn. Od zranienia do rozmowy. Wydawnictwo Zwierciadło.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 16.12.16 autor: asia_0506)
Dział literatura
Tagi: dziecko, ojciec, syn, rodzicielstwo, psychoanaliza, terapia
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Halsey
2
Miuosh
3
Gomez Selena
4
Various Artists
5
Kesha
6
Czesław Śpiewa
7
Happysad
8
Norah Jones
9
Madelkeine Peyroux
10
Brodka
1
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
2
William Eubank
3
Małgorzata Imielska
4
Rupert Goold
5
John Chester
6
Władysław Pasikowski
7
Alice Winocour
8
Elia Suleiman
9
Nora Fingscheidt
10
Jay Roach
1
Sinicka Alicja
2
Sekielski Tomasz
3
Barry Jessica
4
Black Holly
5
Morris Heather
6
Moyes Jojo
7
Hansen Andres
8
Coben Harlan
9
Pilipiuk Andrzej
10
Kepnes Caroline
1
Ray Cooney
2
Reginald Rose
3
Marcin Szczygielski
4
Moises Kaufman
5
Pam Gems
6
Siemion Złotnikow
7
Ray Cooney
8
Aleksandra Wolf
9
Torben Betts
10
Martyna Majok
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia