Projekt warsztatowy Powszechnego i Mózg Foundation

Powszechna Improwizacja to nowy projekt warsztatowy realizowany wspólnie przez Mózg Foundation i Teatr Powszechny w czterech odsłonach - pierwsza potrwa od 21 do 23 listopada, kolejne odbędą się w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku. Ideą Powszechnej Improwizacji jest akt twórczy odbywający się w tym samym czasie, co akt wykonawczy; występ z udziałem publiczności, bez wcześniejszego przygotowania. Czy improwizowanie muzyką, słowem lub obrazem może mieć zastosowanie w życiu codziennym? Czy może służyć rozwojowi intelektualnemu i duchowemu improwizatora?

21 listopada, odsłona pierwsza: Nowe Życie – Powszechna Improwizacja prowadzenie: dr hab. Elżbieta Jabłońska, wykładowczyni Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, artystka wizualna miejsce: klub muzyczny Mózg Powszechny (przy Teatrze Powszechnym w Warszawie)

Punktem wyjścia dla spotkań warsztatowych jest neon „Nowe Życie” autorstwa Elżbiety Jabłońskiej. Biały neon na starej zardzewiałej konstrukcji jest symbolem „zreanimowanej” idei, która doskonale wpisuje się w różne konteksty. Neon „Nowe Życie” jest rodzajem ready made, który wprowadzony w artystyczny obieg zyskuje inne, często zaskakujące znaczenia, bądź nadaje nowe sensy miejscom, w których jest prezentowany. Zasadniczym celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni współpracy między młodymi artystami (studentami warszawskiej ASP) a osobami z grup marginalizowanych. Zapraszamy uczestników do stworzenia własnych, niekiedy intymnych wypowiedzi dotyczących przełomowych momentów z codziennego doświadczenia. Propozycja użycia fragmentów istniejących prac autorki, dopisania do nich dodatkowych treści zdecydowanie rozszerza pole początkowej interpretacji „Nowego Życia”.

ZAPISY NA WARSZTATY: fundacja@mozg.art.pl

Warsztaty:

    dzień 1., start: 19:00

Pokaz filmu z podróży „Nowego Życia” do Berlina, pokaz dokumentacji fotograficznej innych działań z obszaru szeroko rozumianej partycypacji. Spotkanie z uczestnikami, przedstawienie koncepcji warsztatów, ze szczególnym uwzględnieniem prac kontekstualnych, a także tych będących komentarzem, czy reinterpretacją powszechnych zjawisk społecznych. Z udziałem publiczności, wstęp wolny.

    dzień 2., start: 17:00

Praca indywidualna, grupowa lub w duetach w nawiązaniu do treści dnia poprzedniego, z wykorzystaniem elementów wcześniejszych prac autorki. Rodzaj specyficznego palimpsestu zarówno formalnego, jak i ideowego. Zapis spotkania w formie dokumentacji zdjęciowej i wideo.

Bez udziału publiczności.

    dzień 3., start: 20:00

Prezentacja realizacji warsztatowych w formule zależnej od decyzji uczestników. Rozmowa z artystką prowadzona przez Sławka Janickiego - autora projektu, kontrabasistę, improwizatora.

Z udziałem publiczności, wstęp wolny.

Neon „Nowe Życie”:

Jest to obiekt znaleziony niedaleko Bydgoszczy w miejscowości Trzeciewiec. Napis odczytywany aktualnie jako piękny i prosty komunikat był pierwotnie nazwą jednej z kilku działających w latach 70-tych Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. W roku 2010 dzięki uprzejmości zarządu RSP w Trzeciewcu autorka otrzymała neon jako rodzaj złomu. Postanowiła uczynić go działającym obiektem sztuki. Dzięki współpracy z kilkoma galeriami doprowadziła do renowacji neonu, dając mu jednocześnie nowe życie w zupełnie nowym kontekście. Próba osadzenia tej gigantycznej, dziesięciometrowej instalacji świetlnej w aktualnym obiegu sztuki zaowocowała trzynastoma pokazami pracy w całej Polsce, a także za granicą.

O filmie:

W lipcu 2016 roku powstał film, który jest godzinnym zapisem podróży autorki wraz z zapalonym neonem Międzynarodową Drogą Wodną E70 z Nakła nad Notecią do Berlina. Ten nietypowy transport odbył się statkiem Łokietek, należącym do Szkoły Żeglugi Śródlądowej w Nakle, a odbyta przez autorkę podróż stała się istotną akcją artystyczną. W Berlinie praca prezentowana była przez trzy miesiące w galerii Instytutu Polskiego.

Inne elementy:

Uczestnicy warsztatów otrzymają elementy wcześniej realizowanych prac autorki, które staną się podstawą ich własnych działań bądź instalacji; będą to m.in.: „Przewrót” - praca w ramach wystawy Obóz Solidarność, Matadero Madryt; „Tam już nic nie ma” - praca w ramach wystawy Demokracja, Labirynt, Lublin; „Wygwiżdż artystę” - praca w ramach Mózg Festiwal, Bydgoszcz; „bARTer” - praca w ramach festiwalu No Women no art, Poznań; „Ćwiczenia z zaniechania” - praca w ramach festiwalu Artloop, Sopot; „Ołbin Adoracja” - praca w ramach Wejście od podwórza, ESK, Wrocław

Kolejne odsłony projektu:

    18-19 stycznia - Olga Szwajgier, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie, muzyk

    15-16 lutego - Krzysztof Knittel, wykładowca Akademii Muzycznej w Warszawie, muzyk

    16-17 marca - Marek Chołoniewski, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, muzyk

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.11.16, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Haim
2
Various Artists
3
Imagine Dragons
4
Śmierć Kliniczna
5
Mozart Wolfgang Amadeus
6
Van Buuren Armin
7
Hzop
8
Kari
9
Quebonafide
10
Various
1
John Madden
2
Cristi Puiu
3
Fernando Trueba
4
Noemie Saglio
5
Vallo Toomla
6
Stella Meghie
7
Wojciech Kasperski
8
Jim Jarmusch
9
Maciej Pieprzyca
10
Mel Gibson
1
Katarzyna Archimowicz
2
Bińkowska Anna
3
Simon Beckett
4
Kristopher Jansma
5
Padoł Emilia
6
Kallentoft Mons, Lutteman Markus
7
Diaz Jenn
8
Prandzioch Bernadeta
9
Carson Rea
10
Majewska-Brown Nina
1
Mikołaj Grabowski
2
Emilian Kamiński
3
Michaił Bułhakow
4
Jarosław Murawski
5
Dale Wasserman
6
Michaił Durnienkow
7
Nick Dear
8
Hanoch Levin
9
Siemion Złotnikow
10
Martin McDonagh
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia